Poprawimy wodne połączenie Pisza z Warszawą, a na Pisie powstanie próg wodny

by jmalecki

Poprawimy wodne połączenie Pisza z Warszawą, a na Pisie powstanie próg wodny

by jmalecki

by jmalecki

Od lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku mówi się o śluzie na Pisie i nie jest to raczej przypadkiem, że temat wraca zawsze przed wyborami samorządowymi. Tymi, którzy go podejmują są kolejni kandydaci na starostów, burmistrzów i radnych. Po wyborach temat odkładany jest do szuflady, do czasu kolejnej kampanii wyborczej. Każdy mówi, każdy przywołuje temat, ale tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy jak duża i kosztowna to inwestycja. Budżet starostwa, ani gminy tej inwestycji nie udźwignie. Tylko budżet państwa może wpisać w swoje wydatki tak duże inwestycje wodne jak regulacja Pisy.

W tym roku, zapowiadane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości inwestycje wodne na Mazurach zbiegły się czasowo z kampanią samorządową, w której lokalni włodarze znów zapowiadają coś, co nie ma pokrycia w budżetach ich samorządów i z ich strony jest niemożliwe. Pozwolą Państwo, że przedstawię sprawę inwestycji na Pisie niejako w imieniu rządu.

Na początku sierpnia 2018 r. Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk na swojej konferencji prasowej zapowiedział rewolucyjne zmiany dotyczące szlaku wodnego łączącego Mazury z Warszawą. Prace inwestycyjne będą podzielone na etapy, które polegać będą na udrożnieniu szlaku i wykonaniu budowli regulacyjnych. Dzięki temu zniknie problem ekstremalnych stanów wód między innymi w Pisie.

Budowę drogi wodnej łączącej Warszawę z Mazurami rozpoczęto od udrożnienia Kanału Żerańskiego przez co można żeglować z Warszawy na Zalew Zegrzyński. Obecnie prace, które docelowo mają odbudować Szlak Stefana Batorego łączący centralną Polskę z jeziorami mazurskimi, skupione są w Ostrołęce.

Obecny na konferencji Przemysław Daca Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie zapowiedział natomiast, że kolejnym etapem modernizacji szlaku będą prace na Narwi i docelowo na Pisie. Prócz prac regulacyjnych, pogłębiarskich, konieczna będzie budowa co najmniej dwóch progów wodnych w tym w Piszu.

Regulacja Pisy i Narwi ma potrwać 3-4 lata, a koszt tego spektakularnego przedsięwzięcia szacowany jest na ponad 100 mln zł. Zanim jednak dojdzie do jakichkolwiek prac budowlanych niezbędna jest szczegółowa ocena, raport oddziaływania na środowisko i odpowiednie projekty. Będzie to najkosztowniejsza inwestycja wodna ostatnich dekad na Mazurach.

Istotny etap prac przy połączeniu Warszawy z Mazurami będzie dotyczył Pisy. Z wagi przedsięwzięcia zdają sobie sprawę przedstawiciele instytucji państwowych, finansujących ją w całości. 13 sierpnia 2018 r. w Piszu z wizytą przebywał Henryk Jaros Zastępca Dyrektora RZGW w Białymstoku odpowiedzialny w Zarządzie za powodzie i susze. Wyraził on swoje duże zainteresowanie planowaną inwestycją w Piszu i zapewnił o swoim osobistym zaangażowaniu w pomyślne i sprawne przeprowadzenie prac.

Nie jest w żadnym wypadku możliwe, żeby próg na Pisie i jej pogłębienie zostały wykonane w rok. Sam raport środowiskowy należy przeprowadzić etapowo, w każdej porze roku. Rok 2021 to najbliższa realna data, aby rozpocząć prace.

Na podstawie mojej rozmowy z Dyrektorem Henrykiem Jarosem wiem, że koszty związany z pracami i budową obiektów regulacyjnych na Pisie to też kilkadziesiąt milionów złotych. Dzięki tej inwestycji poziom jeziora Roś wzrośnie po budowie progu na rzece o 30 cm, co da 20 mln m3 więcej wody na naszym terenie. Jeszcze w tym roku zostaną podjęte przez RZGW działania mające na celu zabezpieczenie środków na dokumentację projektową, która przy tej skali inwestycji wyniesie 500 tys. zł.

Regulacja stanu wody będzie  bardzo ważną kwestia dla naszego regionu, a przede wszystkim dla Pisza. Mieszkańcy miasta wiedzą najlepiej jak wahania stanu wody w Pisie odbijają się na życiu codziennym i turystycznym miasta. Dzięki tej inwestycji, podkreślę kolejny raz, finansowanej ze środków rządowych za kilka lat problemy wodne powinny przejść do historii.

Jeśli tylko w sprawie prac wodnych na Pisie będę wiedział coś nowego, będą Państwu przedstawiał to na bieżąco.

Top