Aktualności

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Olsztyn będzie miał nowy dworzec

Jej celem jest stworzenie bardziej funkcjonalnego kompleksu, pozbawionego barier architektonicznych, a także odpowiadającego współczesnym oraz przyszłym oczekiwaniom podróżnych i mieszkańców miasta. Przedsięwzięcie doskonale wpisuje się w politykę rządu w obszarze rozwoju transportu. W województwie warmińsko-mazurskim do 2023 roku zainwestujemy w infrastrukturę kolejową kwotę 3,7 mld zł oraz zmodernizujemy 6 dworców. Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków zachowane zostaną zabytkowe elementy dworca – mozaika wewnątrz budynku oraz przestrzenny napis „DWORZEC KOLEJOWY” umieszczony na zewnątrz obiektu. Szacunkowa wartość projektu przebudowy olsztyńskiego dworca to około 100 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2023 rok.

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Komisja ds. Amber Gold przedstawiła swój raport w Piszu

Na początku spotkania postawiono pytanie: Jak to możliwe, że instytucje państwowe nie zadziałały w należyty sposób? Dlaczego państwo było bezsilne, a jego instytucje zawiodły i pozwoliły na to, że tysiące ludzi zostało oszukanych na ponad 800 milinów złotych ? Jak można było dopuścić do tak niewyobrażalnej skali niedopełnienia obowiązków, manipulacji, kłamstw i niejasnych powiązań personalnych ?

Podczas spotkania padło również pytanie o finał prac komisji. Projekt raportu końcowego prac komisji liczy ponad pięćset stron. Zespół pod przewodnictwem Małgorzaty Wassermann stworzył usystematyzowany, szczegółowy i czytelny materiał dowodowy. Ukazuje on, jak zachowały się instytucje państwowe: policja, prokuratura, sądy, urzędy skarbowe wobec Amber Gold oraz to, jak powinny się zachować. Obrazuje swoisty parasol ochronny stworzony nad twórcami piramidy finansowej, który mógł być efektem tego, że w Amber Gold pracował syn ówczesnego premiera Donalda Tuska.

Wielokrotnie na spotkaniach z mieszkańcami podkreślamy, że dążymy do tego, by Polacy żyli w bezpiecznym państwie. Niestety sprawa Amber Gold nie jest jedyną aferą, która miała miejsce w minionych latach. Innym przykładem może być ogromna afera vatowska. W obu przypadkach instytucje państwa zadziałały za późno i nadwyrężyły zaufanie Polaków. Chcemy to zaufanie odbudować, dlatego skupiamy się na wyjaśnieniu i rozliczeniu nieprawidłowości oraz tworzeniu mechanizmów, które pozwolą zapobiec im w przyszłości.

Cieszę się, że zorganizowane wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Pisza i okolic. Pokazuje to, że wszyscy czujemy potrzebę tworzenia silnego i sprawnego państwa, w którym podobne afery nie będą miały miejsca.

Dziękuję moim koleżankom i kolegom parlamentarzystom za przybycie do Pisza, a mieszkańcom miasta za ich ciepłe przyjęcie.

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Kolejny krok do przywrócenia drogi wodnej na Mazury

W plenerowym wydarzeniu uczestniczyłem wraz z Wiceministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorzem Witkowskim, Wojewodą Warmińsko-Mazurskim Arturem Chojeckim, Posłem Wojciechem Kossakowskim, przedstawicielami lokalnych władz samorządowych, Prezesami Państwowego Gospodarstwa Wodnego – Wody Polski w Warszawie i Białymstoku Przemysławem Daca i Mirosławem Markowskim, Dyrektorem Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego – Wody Polskie w Giżycku Ewą Kundą oraz Dyrektorem Delegatury w Giżycku Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy Łukaszem Gieczewskim.

Ogromna rządowa inwestycja zapowiadana od dziesięcioleci sprawi, że niskie poziomy wód na rzece Pisie przejdą do historii. Jej koordynatorem jest Państwowe Gospodarstwo Wodne – Wody Polskie. W skład stopnia wodnego na Pisie wejdą: śluza żeglugowa, jaz z przepławką dla ryb oraz mała elektrownia wodna o mocy około 0,2 mw. Retencjonowana za pomocą stopnia wodnego woda w jeziorze Roś – zasilać będzie rzekę Pisę i Narew w okresach niżówek, eliminując zbyt niskie dla żeglugi stany wód. To kolejny krok w przywrócenie drogi wodnej z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie.

Na początku czerwca 2019 r. także powiat piski przekazał Wodom Polskim także grunty na potrzeby budowy zaplecza technicznego. Diametralną zmianę przeszedł również port na Narwi w Ostrołęce, który ma być ważnym przystankiem na trasie Warszawa – Pisz. Jesienią natomiast opracowana zostanie koncepcja udrożnienia całego szlaku żeglownego Pisz – Warszawa.

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Przekazano obowiązki komendanta policji w Piszu

Służba Komendanta Marcina Karnowskiego w Piszu trwała rok. Był to dobry czas, czas rozwoju piskiej komendy, co pokazują statystyki oraz ilości pozyskanego sprzętu.

Powierzenie Panu Marcinowi Karmowskiemu zaszczytnej funkcji szefa piskiej komendy było w pełni zasłużonym sukcesem, potwierdzającym wysoką ocenę jego kompetencji. Wiedza oraz bogate doświadczenie Pana Komendanta pozwoliły na realizację inicjatyw, które przełożyły się na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców powiatu piskiego. Pragnę zapewnić o moim pełnym uznaniu dla dotychczasowej pracy oraz gotowości Pana Komendanta do wspólnego działania na rzecz społeczności. Niech jego dalsza służba przebiega pomyślnie i w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku wobec obywateli. Komendant Marcin Karmowski przechodzi do Komendy w Węgorzewie.

Nowemu Komendantowi Powiatowemu Policji w Piszu Marcinowi Kubasowi gratuluję awansu, życzę spełnienia planów i zamierzeń zawodowych oraz deklaruje swoje wsparcie i pomoc, która przełoży się na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom naszego powiatu.

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Polsko-amerykański piknik militarny w Giżycku

Wśród zaproszonych gości znaleźli się  Artur Chojecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Senator RP, Małgorzata Kopiczko, Posłowie na Sejm RP, Kazimierz Gwiazdowski, Wojciech Kossakowski oraz Burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz i Burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski.

Z okazji 25-lecia powstania 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej jednostka otrzymała nowy sprzęt moduł ogniowy Rak. Na moduł składa się 8 moździerzy samobieżnych i 4 wozy dowodzenia. Dzięki współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, Polska armia dysponuje coraz lepszym uzbrojeniem. W ciągu ostatnich 2 lat dostawy Raków dla polskich sił zbrojnych kosztowały prawie miliard złotych.

Swój sprzęt podczas pikniku pokazali też Amerykanie, w tym ten najcięższy m.in.: Rosmaki, czołgi Leopard i PT-91 Twardy, haubice Krab i przeciwlotnicze zestawy rakietowe Poprad. Były też amerykańskie Bradleye i Abramsy. Nie zabrakło też polsko-amerykańskiej kuchni.

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Blisko dwa miliony złotych na remont mostu na Białoławce

Prace remontowe będą wykonywane tzw. „metodą połówkową” czyli na moście zostanie wprowadzony ruch wahadłowy. Koszt inwestycji, którą nadzoruje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad to 1,75 mln zł.

Zakres planowanego przedsięwzięcia obejmuje rozbiórkę i wykonanie nowych elementów wyposażenia mostu między innymi: izolacji, nawierzchni jezdni i poboczy, konstrukcji chodników, gzymsów, balustrad i barier ochronnych. Przewiduje się także naprawę betonu przyczółków i spodu przęsła, zabezpieczenie powierzchni całego obiektu oraz wykonanie schodów skarpowych wraz z umocnieniem skarp przy przyczółkach.

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Poseł Małecki był bramkarzem polskiej drużyny parlamentarzystów

Od zawsze moim marzeniem było zagrać z orzełkiem na piersiach. Ten turniej zostanie na długo w mojej pamięci. Sportowe odczucia to jedno, ale nie mniej ważna była możliwość poznania parlamentarzystów z innych krajów, ich opinii, poglądów na różne tematy, dotyczące spraw światowych i europejskich. Dziękuję moim kolegom z reprezentacji Polski za zaproszenie mnie do drużyny i wspólne przeżycie tego sportowego wydarzenia.

 

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Młodzież w nagrodę odwiedziła Sejm RP

Uczestnicy wycieczki do stolicy Polski zwiedzili Sejm RP oraz siedzibę TVP. Pobyt w Warszawie odbył się w ramach Programu Edukacji Parlamentarnej. Koordynatorami konkursów byli: Pani Mariola Mierkowska-nauczyciel z Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Łupkach i Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Piszu, ks. Krzysztof Zubrzycki-Redaktor Naczelny Czasopisma „Martyria”. Opiekunami grupy młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Ełku byli Renata Różańska, Albert Andrukiewicz.

Bardzo dziękuję za mile spędzony czas. Mam nadzieję, że ta niecodzienna lekcja wiedzy o społeczeństwie w Sejmie RP, a także poznanie warsztatu dziennikarskiego w siedzibie TVP na długo zapadnie w pamięci młodym obywatelom.

– Dziękuję bardzo Panu Posłowi Jerzemu Wojciechowi Małeckiemu za umożliwienie laureatom V Konkursu Historycznego Żołnierze Wyklęci „Niezłomni Bohaterowie” oraz bezpłatnego wyjazdu do Warszawy, zapoznania się z pracą parlamentarzystów, zwiedzenia siedziby Sejmu i TVP. Za bardzo serdeczne przyjęcie nas przez Pana Posła na Wiejskiej mimo natłoku spraw związanych z odbywającym się w terminie wycieczki posiedzeniem Sejmu RP – podsumowała wycieczkę do Warszawy Mariola Mierkowska – Koordynator Konkursu i opiekun wycieczki.

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Pieniądze z programu „Klub” trafią do naszych klubów sportowych

Rządowy Program „KLUB” to innowacyjny model bezpośredniego wsparcia małych i średnich klubów sportowych, gdzie niejednokrotnie objawiają się sportowe talenty. Projekt cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, ponieważ nigdy wcześniej wsparcie nie trafiało bezpośrednio do klubów. Beneficjentami Programu są dzieci i młodzież do 18. roku życia. Dofinansowaniem objęte są: zakup sprzętu sportowego, organizacja obozu oraz wynagrodzenie trenerów.

Z dofinansowania w kwocie 10 tys. zł dla klubów jednosekcyjnych i 15 tys. zł dla klubów wielosekcyjnych skorzystają następujące kluby z powiatu piskiego:

  • Towarzystwo Sportowe Koszykówki „ROŚ-Pisz”
  • Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Seba-Sport
  • Stowarzyszenie Miasto Jana
  • Międzyzakładowy Ludowy Klub Sportowy „Wikingowie”
  • Uczniowski Klub Sportowy Jedynka Orzysz
  • Klub Sportowy Śniardwy Orzysz
  • Uczniowski Klub Sportowy Technik Ruciane-Nida
  • Gminne Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe „Fortuna Wygryny”

Bez wątpienia jest to potrzebny Program. Świadczy o tym niezwykle duże i stale rosnące zainteresowanie w środowisku sportowym, co pokazują między innymi dane dotyczące liczby klubów korzystających z dofinansowania:

2 151 klubów – 2016 rok

3 352 kluby – 2017 rok

3 616 klubów – 2018 rok

3 732 kluby – 2019 rok

Odpowiadając na rosnące zainteresowanie Ministerstwo Sportu i Turystyki sukcesywnie zwiększa liczbę środków finansowych na realizację programu:

ponad 24 mln zł – 2016 rok

ponad 37 mln zł – 2017 rok

ponad 40 mln zł – 2018 rok

ponad 41 mln zł – 2019 rok

Kluby sportowe czekały na taki projekt, dzięki któremu możliwe jest dziś uzyskanie z ministerstwa bezpośredniego wsparcia finansowego. Cieszę się, że wśród tych do których trafią pieniądze są także nasze lokalne kluby, którym serdecznie gratuluję. Wiele z nich korzysta z dofinansowania kolejny raz. Chciałbym żeby ich śladem poszli inni. Naprawdę warto składać wnioski. Już teraz zachęcam tych, którzy się wahają, do ubiegania się o środki w ramach kolejnych naborów.

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Powiat przekazał grunty pod budowę progu wodnego na Pisie

Jego głównym tematem było przekazanie przez Starostę Piskiego Andrzeja Nowickiego administrującego tą własność Skarbu Państwa, terenu Mirosławowi Markowskiemu Dyrektorowi Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Teren o którym mowa jest popularnie nazywany przez mieszkańców „drężkiem” lub „szyjką” i leży w sąsiedztwie mostu kolejowego. Posłuży na początek jako miejsce strategiczne do prowadzenia prac przy budowie progu wodnego na Pisie. Zlokalizowane będą tam obiekty techniczne.

W spotkaniu wzięli udział także Poseł na Sejm RP Wojciech Kossakowski, Przewodnicząca Rady Powiatu Pisz Irena Jatkowska wraz z radnymi powiatowymi, Dyrektor Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Giżycku Ewa Kunda.

Ogromne przedsięwzięcie zakładające inwestycję wodną na Pisie nabiera kształtów. Do tej pory woda z Wielkich Jezior Mazurskich zanim zdążyliśmy ją zagospodarować uciekała od nas. Kiedy uda się nam ją zatrzymać skorzystają z niej rolnicy, leśnicy, ale także turyści i mieszkańcy. Problemy wodne na Pisie przejdą do historii.

Spotkanie było również okazją do przypomnienia i omówienia innych inwestycji wodnych w kraju i regionie prowadzonych dzięki środkom rządowym przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Polskie Wody takie jak na przykład przebudowa śluzy na Guziance, przekop Mierzei Wiślanej.

Top