Aktualności

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Marzenia się spełniają … piski Katolik będzie miał salę gimnastyczną

Dzień 14 listopada 2018 r. na długo zapadnie w pamięci społeczności Zespołu Szkół Katolickich im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Piszu. Tego dnia odbyło się poświęcenie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę długo wyczekiwanej sali gimnastycznej. Święto Katolika rozpoczęła msza święta, której przewodniczył ks. Jerzy Mazur-Biskup Diecezji Ełckiej.

Po nabożeństwie uroczystości przeniosły się do auli Starego Ogólniaka. Tam na zaproszonych gości czekał występ uczniów oraz krótka prezentacja, przedstawiająca historię szkoły. Wiesława Jankiewicz – Dyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Piszu dziękowała wszystkim, którzy wsparli rozpoczęcie budowy sali gimnastycznej.

W wydarzeniu wziąłem udział wraz z Jarosławem Stawiarskim-Wiceministrem Sportu i Turystyki, Wojciechem Cybulskim-Warmińsko-Mazurskim Wicekuratorem Oświaty, Andrzejem Nowickim-Starostą Piskim, Andrzejem Szymborskim-Burmistrzem Pisza, Mateuszem Szkaradzińskim-Asystentem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, przedstawicielami duchowieństwa, służb mundurowych, uczniami, nauczycielami i rodzicami. Budowę sali wsparł także Jarosław Zieliński-Wicemister Spraw Wewnętrznych i Administracji, którego nadesłany na tę okoliczność list odczytałem podczas uroczystości.

Myśl o budowie sali sięga roku 2000 i początków funkcjonowania szkoły.  Konkretny kształt przyjęła w 2013 roku. W 2017 roku jednostce udało się pozyskać 1,3 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystki. Dzięki funduszom rządowym możliwe było rozpoczęcie tak ważnej inwestycji.

Prace na placu budowy  obiektu trwają. Wykonawcą inwestycji jest PHU Grot Pisz – Jacek Olszewski. Nowa hala gimnastyczna ma być gotowa w 2020 roku. Obiekt będzie służył nie tylko uczniom, ale również mieszkańcom Pisza do organizacji wydarzeń kulturalnych, zwłaszcza tych o charakterze patriotyczno-chrześcijańskim.

Fot. Gazeta Piska

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Piszu

Podobnie, jak w całej Polsce także w Piszu radośnie świętowano jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tę wyjątkową rocznicę zorganizowanych było wiele wydarzeń. Każdy świętował na swój sposób, ale mimo wszystko duchem wszyscy Polacy byli razem.

11 listopada 2018 r. rozpoczęliśmy na sportowo. O 11.11 stadionie I Liceum Ogólnokształcącego w Piszu odbyła się Sztafeta Niepodległości.
W samo południe na Placu Daszyńskiego odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Następnie spotkaliśmy się przy tablicy płk. Silickiego, aby upamiętnić jego osobę i tych, którzy z nim walczyli o niepodległość.

Główną częścią obchodów w Piszu była msza święta w kościele św. Jana Chrzciciela w intencji Ojczyzny. Po mszy przeszliśmy pod Pomnik Wolności, gdzie odbył się Apel Pamięci i złożono kwiaty i znicze za bohaterów naszej Ojczyzny.

Świętowanie zakończyliśmy wieczorem na placu Daszyńskiego gdzie wspólnie śpiewaliśmy pieśni i piosenki patriotyczne.

Fot. Remes, Wojciech Stawecki

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Dzieci dla Niepodległej

6 listopada 2018 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. dr Wł. Klementowskiego w Łupkach  odbył się  I Wojewódzki Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej ” Dla Niepodległej”, który objałem patronatem. Podczas konkursu reprezentował mnie Dawid Listowski – Dyrektor Biura Poselskiego.

Konkurs skierowany był dla dzieci i młodzieży ze szkół specjalnych Warmii i Mazur. Do Łupek  przyjechali uczniowie z ośrodków w: Ełku, Mikołajkach, Gołdapi, Węgorzewie, Mrągowie i Kruzach k. Biskupca. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych,  a każda kategoria w podkategoriach: poezja i pieśń. W sumie swoje zdolności muzyczno-recytatorskie prezentowało czterdziestu czterech uczniów. Każdy z uczestników i opiekunów otrzymał drobny upominek.

Społeczność Ośrodka i uczestnicy konkursu chcieli w ten szczególny sposób uczcić  100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dziękuję za podjęcie inicjatywy dyrekcji Ośrodka, a szczególnie Pani Marioli Mierkowskiej i Justynie Nowosielsko-Chmielewskiej-Koordynatorkom Konkursu. Cieszę się , że mogłem objąć nad nim patronat. Mam nadzieję, że wpłynął na kształtowanie świadomości patriotycznej dzieci i młodzieży tak ważnej w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i był okazją do integracji z rówieśnikami.

Wyniki I Wojewódzkiego Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej”:

Poezja (szkoła podstawowa):

  1. Kamińska Weronika SOSW Ełk „Polska”
  2. Korwek Arkadiusz SOSW Łupki „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”

III. Cymanowska Klaudia SOSW Łupki „Warszawa”

Wyróżnienia: Zadroga Magdalena SOSW Łupki „Ziemia rodzinna”, Werkowski Paweł SOSW Węgorzewo „Ojczyzna”, Zastawny Wiktor PSKEW Kruzy „Ojczyzna”.

Pieśń (szkoła podstawowa)

  1. Frylich Daniel SOSW Ełk „Przybyli ułani pod okienko”
  2. Pieczychlebek Aleksandra  SOSW Ełk „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”

III. Kozikowski Norbert SOSW Ełk „Jesteśmy Polką i Polakiem”

Poezja (gimnazjum, szkoła branżowa)

  1. Pieloch Arkadiusz SOSW Łupki „Pieśń o fladze”
  2. Góralczyk Wojciech SOSW Łupki „Twój dom”

III. Manowiecka Adrianna OREW Mikołajki „Ojczyzna”

Wyróżnienia: Kaczmarska Aleksandra SOSW Węgorzewo „Wolność”, Bloch Mateusz PSKEW Kruzy „Tu wszędzie Polska”, Zajkowska Maja ZSS Mrągowo „Oblicze Ojczyzny”.

Pieśń (gimnazjum, szkoła branżowa)

  1. Rutkowska Weronika SOSW Węgorzewo „Miejcie nadzieję”
  2. Kołodka Michał ZSS Mrągowo „Biały krzyż”

III. Bartosik Konrad ZSS Mrągowo „Flaga”

I Wojewódzkiego Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej wsparli: – Prezydenta RP Andrzej Duda, Jerzy Wojciech Małecki-Poseł na Sejm RP, Starostwo Powiatowe w Piszu, Ks. Bp. Jerzy Mazur-Biskup Diecezji Ełckiej, Marek Jankowski-Właściciel Firmy PANBAH w Trzonkach, ks. Krzysztof Zubrzycki-Redaktor „MARTYRII”.

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Są wyniki, jest współpraca i będzie rozbudowa stadionu

29 października 2018 r. odbyło się oficjalne podpisanie umowy na modernizację stadionu miejskiego. Specjalnie na tę okazję z wizytą do Białej Piskiej przybył Jarosław Stawiarski – Wiceminister Sportu i Turystyki. Skromna uroczystość odbyła się w obecności mieszkańców, działaczy sportowych oraz lokalnych samorządowców.

Wraz ze mną w uroczystym podpisaniu umowy uczestniczył również Wocjciech Stępniak-Burmistrz Białej Piskiej oraz Jacek Jankowski-Prezes Znicza Biała Piska, Marek Jankowski-Dyrektor Sportowy Znicza Biała Piska. Ta inwestycja to już kolejny etap modernizacji miejskiego stadionu, ale także dowód dobrej współpracy samorządu z klubem, który odnosi sukcesy w rozgrywkach III ligowych. Na uroczystość podpisania umowy przedstawiciele klubu przyjechali wprost z Łowicza, gdzie Znicz Biała Piska wygrał 2:1 z Pelikanem Łowicz. Sukcesy sportowe przekładają się na pozytywny odbiór miejscowości i całego powiatu piskiego.

Gmina Biała Piska pozyskała na budowę budynku rekreacyjno-socjalnego, bo to zakłada projekt, kwotę 601 tys. zł z programu rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej – Sportowa Polska. Całkowity koszt inwestycji to 1,31 mln zł. Obiekt ma powstać do czerwca 2019 r.

Nowy budynek klubowy będzie odpowiadał wymaganiom licencyjnym na poziomie rozgrywek I ligi piłki nożnej. Oprócz szatni dla zawodników i zaplecza dla sędziów i działaczy, będzie wyposażony między innymi w gabinet do masażu i rehabilitacji, salę konferencyjną. Obiekt ma również służyć dzieciom i młodzieży. W ocenie wielu osób jest jednym z najbardziej estetycznych obiektów w regionie Warmii i Mazur.

Fot. Znicz Biała Piska

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Poprawi się żegluga na Mazurach

16 października 2018 r. została podpisana umowa na budowę śluzy „Guzianka II” w Rucianem-Nidzie, obiektu, który wpłynie na poprawę jakości ruchu żeglugowego  w systemie Wielkich Jezior Mazurskich. Z tej w Rucianem-Nidzie odbyła się konferencja, podczas której przedstawiono założenia projektu, a Prezes Wód Polskich Przemysław Daca podkreślił znaczenie jego realizacji. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Wód Polskich oraz Jerzy Małecki-Poseł na Sejm RP.

Rozpoczęcie budowy śluzy „Guzianka II”, łączącej jeziora Bełdany i Guzianka  z Jeziorem Nidzkim, to I etap projektu pn. „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej  z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz  z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „GuziankaI”. Istniejąca śluza Guzianka wybudowana w 1879 roku stanowi bardzo ważny węzeł komunikacyjny szlaku, przez który w sezonie turystycznym przeprawia się kilkaset jednostek pływających dziennie. Obiekt jest obecnie w złym stanie technicznym, jego modernizacja wymaga całkowitego zamknięcia, a co za tym idzie wyłączenia ruchu żeglugowego. Przygotowano więc projekt budowy nowej śluzy tzw. „Guzianki II”, która obsłuży ruch podczas remontu istniejącej śluzy, a docelowo przejmie część ruchu żeglugowego pomiędzy jeziorami Bełdany i Nidzkie. Etap I to nie tylko budowa śluzy, ale też prace przy udrożnieniu szlaku wodnego na przesmyku jezior Mikołajskie-Tałty i przebudowa nabrzeża Jeziora Ryńskiego w Rynie. Roboty budowlane potrwają do 30 czerwca 2020 r, a ich koszt wynosi blisko 26 mln zł. Przekazanie decyzji na użytkowanie śluzy nastąpi do 30 listopada 2020 roku.

Projekt „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka I” będzie realizowany w ramach współpracy  i partnerstwa kilku instytucji (Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej  w Warszawie, Gminy Mikołajki, Gminy Ryn, Gminy Ruciane-Nida, Gminy Pisz, Gminy Mikołajki, Miasta Giżycko), a jego liderem jest Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie. Projekt ma na celu zwiększenie walorów turystycznych regionu dzięki poprawie infrastruktury szlaków wodnych oraz podkreślenie walorów i dziedzictwa naturalnego regionu. Realizacja zaplanowana jest na lata 2016–2021 i podzielona jest na trzy etapy.

Szacowana wartość całego projektu to 181,5 mln zł przy dofinansowaniu z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 w wysokości 154,3 mln zł.

Szlak żeglugowy WJM jest motorem rozwoju mazurskich miejscowości i nieporównywalną w skali kraju atrakcją dla miłośników żeglarstwa, dlatego tak ważne jest dbanie o jego infrastrukturę i rozwój. Realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do zachowania w dobrym stanie zasobów kulturowych  i naturalnych regionu, i jednocześnie efektywniejszego ich wykorzystania, jego potencjału środowiskowego. Tym potencjałem niewątpliwie jest Szlak Wielkich Jezior Mazurskich wraz ze stworzoną na przełomie XIX i XX wieku infrastrukturą dróg wodnych, która jest gospodarczym sercem i motorem rozwoju miejscowości obszaru Wielkich Jezior Mazurskich.

Źródło (tekst i foto): RZGW w Warszawie i Wody Polskie

Top