Aktualności

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Pisz: Rozmawiali o afrykańskim pomorze świń

Stwierdzenie kolejnych chorych na ASF dzików w powiecie piskim było bezpośrednim powodem zwołania 19 lutego 2018 r. konferencji prasowej w Biurze Poselskim Jerzego Wojciecha Małeckiego.

Dwa tygodnie temu potwierdzono pierwszy przypadek tej choroby w gminie Orzysz. W minionym tygodniu odnaleziono w jednym miejscu kolejnych sześć sztuk martwych dzików na obszarze poligonu w okolicach wsi Łysonie, na granicy gminy Orzysz z gminą Pisz. Inspekcja weterynaryjna czeka na wyniki badań na ASF pobranych próbek. Jeżeli badania potwierdzą, że dziki są chore, to cały powiat zostanie objęty czerwoną strefą. To z kolei spowoduje również rozszerzenie strefy żółtej, czyli ochronnej.

O problemie rozmawiali przedstawiciele izby rolnej, ośrodka doradztwa rolniczego, hodowcy trzody chlewnej i obecny na konferencji Ludwik Bartoszewicz, Wojewódzki Lekarz Weterynarii, który podkreślał, że bezsprzecznie istotnym elementem w walce z ASF jest redukcja populacji dzików. Dzik jest odpowiedzialny za rozprzestrzenianie się tej choroby.

Rolnicy domagali się podjęcia natychmiastowych działań, mających na celu zmniejszenie ryzyka występowania ASF w naszym regionie. Przede wszystkim  intensyfikacji odstrzałów dzików oraz uszczelnienia granicy z Białorusią, skąd wędrują do nas chore sztuki. Od listopada w województwie warmińsko-mazurskim stwierdzono 38 przypadków ASF.

Poseł Jerzy Małecki i zaproszony na konferencję poseł Wojciech Kossakowski poinformowali, że rząd pracuje nad przyjęciem specustawy, która uruchomi środki i narzędzia do budowy specjalnego ogrodzenia na naszej wschodniej granicy z Białorusią. Poseł PiS zaapelował również do ruchów ekologicznych o zaprzestanie protestów przeciwko zwiększeniu odstrzału dzików, gdyż nie jest to gatunek zagrożony, z potencjałem na szybką odbudowę populacji po zlikwidowaniu ognisk zapalnych ASF.

Rozmawiając o zagrożeniach związanych z ASF należy pamiętać, że wirus ten nie dotyczy ludzi i nie stanowi dla nich zagrożenia. Nie ma też możliwości zarażenia się Afrykańskim Pomorem Świń po spożyciu mięsa pozyskanego z chorego zwierzęcia. Na Warmii i Mazurach nie doszło jeszcze do zakażenia hodowlanych świń – wykryto natomiast 38 przypadków ASF u dzików.

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Pozyskano środki na drugi etap remontu ołtarza u św. Jana

Zabytkowy ołtarz z kościoła św. Jana Chrzciciela w Piszu przechodzi I z II etapów gruntownej renowacji.

Dobrymi wiadomościami warto się dzielić ze wszystkimi dlatego pragnę poinformować, że dzięki mojej sprawnej współpracy z księżmi i wiernymi parafii udało się pozyskać środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 100 tys. zł na II etap remontu ołtarza.

Tym samym w ramach konkursu „Ochrona zabytków” na renowacje ołtarza udało się pozyskać w sumie 180 tys. zł.

Mam nadzieję, że wszystkie prace będą przebiegały pomyślnie i pod koniec tego roku odrestaurowany ołtarz wróci na swoje miejsce.

Na zdjęciu poniżej tymczasowy ołtarz w kościele św. Jana Chrzciciela w Piszu.

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Premier spotkał się w Piszu z przedsiębiorcami

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Pisz. 9 lutego 2018 r. w ramach wizyty gospodarczej na Warmii i Mazurach szef rządu odbył spotkanie z przedsiębiorcami branży meblarskiej  funkcjonującymi w ramach Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Miejscem spotkania był zakład produkcji mebli Telmex w Piszu. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej pogratulował wszystkim polskim producentom mebli, którzy odnoszą coraz większe sukcesy na całym świecie.

Na ulicach Pisza entuzjastycznie witali Prezesa Rady Ministrów mieszkańcy miasta. Premier Morawiecki złożył także wieńce kwiatów pod Pomnikiem Wolności i tablica poświęconą Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu.

Szef rządu przyjechał do Pisza na zaproszenie parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości z Warmii i Mazur.

Fot. KPRM, PiS Warmia i Mazury

by admin admin Brak komentarzy

Darmowa Pomoc Prawna

System jest efektem wejścia w życie ustawy przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zobacz gdzie możesz uzyskać porady prawne.

System darmowej pomocy prawnej zaczął działać od początku 2016 roku na terenie całej Polski. Jest on efektem wejścia w życie ustawy przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Dzięki współpracy rządu, samorządów i organizacji pozarządowych gwarantuje bezpłatny dostęp do porad prawnych udzielanych przez adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych i absolwentów prawa legitymujących się odpowiednim doświadczeniem.

Szczegóły udzielania porad dostępne są na stronie https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/.

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Ambulans będzie służył mieszkańcom Białej Piskiej

Ambulans z najnowszym wyposażeniem przekazano 2 lutego 2018 r. dla Ośrodka Zdrowia w Białej Piskiej. Środki na zakup karetki pochodziły z budżetu Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, który zauważając potrzeby samorządów przekazał na ten cel ponad 220 tysięcy złotych. Resztę środków z 300 tysięcy złotych dołożył Szpital Powiatowy w Piszu.

Należy podkreślić, że w 2017 r. Wojewoda Warmińsko-Mazurski przekazał szpitalowi w Piszu kwotę ponad 400 tysięcy złotych m.in. na zakupów sprzętu medycznego.

W uroczystości przekazania ambulansu uczestniczyłem wraz z Marcinem Domianem-Doradca Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Marcinem Siejkiem-Asystentem Społecznym oraz samorządowcami Andrzejem Nowickim-Starostą Piskim, Wojciechem Stępniakiem-Burmistrzem Białej Piskiej oraz radnym powiatowymi i miejskimi.

Ten ambulans to kolejny dowód na to, że rząd dotrzymuje słowa danego obywatelom. Dbamy o bezpieczeństwo i opiekę zdrowotną naszych mieszkańców i dostrzegamy ich potrzeby zwłaszcza w Polsce lokalnej. Dziękuję Panu Arturowi Chojeckiemu-Wojewodzie Warmińsko-Mazurskiemu, jak również Panu Andrzejowi Nowickiemu-Staroście Piskiemu i Panom Markowi  Skarzyńskiemu i Krzysztofowi Woźniakowi-Dyrektorom Szpitala w Piszu za zaangażowanie się w sprawę zakupu ambulansu dla gminy Biała Piska i życzę, aby jak najlepiej służył on mieszkańcom.

Poświęcenia ambulansu, jak również błogosławieństwa ratowników medycznych dokonał ks. Piotr Butrymowicz-proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Białej Piskiej.

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Strażacy mają nową siedzibę, a mieszkańcy są bezpieczniejsi

Dziewięć lat trwał remont strażnicy przy ul. Suwalskiej w Ełku. 29 stycznia 2018 r. wraz z Jarosławem Zielińskim-Wiceministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Sławomirem Sadowskim-Wicewojewodą Warmińsko-Mazurskim uczestniczyłem w uroczystym otwarciu nowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ełku. Jednostka wzbogaciła się również o nowy samochód ze sprzętem do ochrony dróg oddechowych oraz łódź.

Na początku kadencji mówiliśmy, że jednym z priorytetów Prawa i Sprawiedliwości będzie bezpieczeństwo naszych obywateli. Słowa dotrzymujemy. Zakończenie inwestycji to dowód na to, że rządowy Program Modernizacji Służb Mundurowych działa sprawnie. Nie szczędzimy środków na doposażenie innych służb. W minionym tygodniu nowe radiowozy trafiły do policjantów z Pisza i Ełku.

Inwestycja rozpoczęła się w 2009 roku. Jej realizacja składała się z sześciu etapów. Wartość zadania to ponad 3, 8 mln złotych. Ponad 90 proc. tej kwoty pochodziło z budżetu państwa, resztę dołożyły lokalne samorządy.

Zakres prac obejmował przede wszystkim termomodernizację strażnicy i wykonanie nadbudowy istniejącego budynku w celu pozyskania dodatkowej przestrzeni. Dzięki temu komenda straży pożarnej przeniesie się z ul. Piłsudskiego na Suwalską. W jednym miejscu funkcjonować będzie Jednostka Ratownictwa Gaśniczego i administracja.

Podczas uroczystości miało miejsce również otwarcie sali edukacyjnej dla dzieci „Ognik”. Jest to drugi tego typu obiekt w województwie. Uroczystość była także okazją do ogłoszenia, że Ochotnicza Straż Pożarna w Pisanicy została wpisana do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Radiowozy dla piskiej komendy z programu 50×50

Komenda Powiatowa Policji w Piszu otrzymała trzy nowe radiowozy. 17 stycznia 2018 r. odbyła się uroczystość przekazania pojazdów dla policjantów. W uroczystości wziąłem udział wraz z insp. Tomaszem Klimkiem-Komendantem Wojewódzkim Policji w Olsztynie, samorządowcami powiatu piskiego oraz ks. Janem Karbowskim, który poświęcił radiowozy, aby jeździło się nimi bezpiecznie.

Na wyposażenie piskiej komendy trafiły dwa oznakowane pojazdy marki mokka i nieoznakowany citroen C3. Wszystkie trzy auta mają napęd 4×4. W ciągu dwóch ostatnich lat dla policjantów z powiatu piskiego przekazano już osiem nowych radiowozów. W piskiej komendzie połowę pojazdów stanowią radiowozowy mające dwa lub mniej lat użytkowania.

Samochody o łącznej wartości ponad 200 tysięcy złotych zostały zakupione z pieniędzy przekazanych przez Komendę Główną Policji i Powiat Piski oraz Gminę Pisz w ramach programu „50×50”. Oznacza to, że połowa kwoty została przekazana przez lokalny samorząd, a drugą połowę sfinansowała Komenda Główna Policji z Programu Modernizacji Policji na lata 2017-2020.

Biorący udział w uroczystości goście w swoich wystąpieniach podkreślali, że zakup tych aut jest możliwy dzięki dobrej współpracy lokalnych samorządów i policjantów.  To wszystko przełoży się na bezpieczeństwo mieszkańców powiatu piskiego, ale także na lepsze warunki pracy policjantów.

Oznakowane radiowozy będą służyły w codziennej służbie policjantom prewencji i ruchu drogowego. Pojazd nieoznakowany trafi do dyspozycji służby kryminalnej.

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

To było wyjątkowe spotkanie opłatkowe

„Tylko człowiek, który nie żyje pokorą jest zakłamany i pyszny, i nigdy nie rozpozna Boga w drugim człowieku. Wy jako przedsiębiorcy i pracodawcy zatrudniacie różne osoby i bardzo ważne jest, aby pokazać, że żyjecie ewangelią i świadczycie o ewangelii. To jest najwspanialsze świadectwo dla środowiska pracy – mówił ks. Jerzy Mazur – Biskup Ełcki w Niedzielę Chrztu Pańskiego do zgromadzonych na mszy świętej rozpoczynającej tradycyjne noworoczne spotkanie z pracodawcami, członkami Akcji Katolickiej i Stowarzyszenia „Dobro Wspólne”.

Po Mszy św. w siedzibie Kurii Diecezji Ełckiej odbyła się dalsza część spotkania. Biskup podsumował miniony rok i wyraził wdzięczność obecnym „za to dobro, które tworzyliśmy wspólnie i które przez nas było tworzone”.

– Dziękuję za zaangażowanie się w przeżywanie w minionym roku jubileuszu 25-lecia naszej diecezji, wielkich jubileuszy maryjnych, a także podniosłym momentem był dar choinki dla Ojca Świętego Franciszka – mówił bp Jerzy Mazur – Była to wielka radość, nie tylko dla mnie, dla leśników, dla biskupów ale przede wszystkim dla naszej diecezji.

Nawiązując do nadchodzących wydarzeń ordynariusz diecezji zaznaczył: „.Rok będzie znaczony obecnością nowymi wyzwaniami: 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę i Synod Biskupów w Rzymie na temat młodzieży.

Bp Jerzy Mazur, zwracając się do zgromadzonych gości mówił: „Patrząc w przyszłość tego roku który rozpoczynamy, życzę aby Bóg was umacniał w życiu osobistym, rodzinnym i życiu zawodowym. Życzę, abyście jako pracodawcy mogli odczuwać to umocnienie Boże i za św. Pawłem często powtarzać: Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia”.

Spotkanie miało także piski akcent. W atmosferę świąteczną wprowadziły kolędy w wykonaniu Pan Marka Piotrowskiego – Prezesa Oddziału Akcji Katolickiej w Piszu wraz z synem Patrykiem i wokalistką Zuzą Nalewajek. Po oficjalnych życzeniach nastąpiło tradycyjne przełamanie się opłatkiem. Spotkanie zakończyło się wieczerzą wigilijną.

Wśród uczestników spotkania obecni byli parlamentarzyści, prezydent miasta Ełku, przedstawiciele samorządu miejskiego, powiatowego i gminnego, przedstawiciele miejskich oraz powiatowych jednostek organizacyjnych, wymiaru sprawiedliwości i oświaty, organizacji pozarządowych i związków zawodowych, lekarze, bankowcy, a także przedsiębiorcy.

Źródło: Martyria – czasopismo Diecezji Ełckiej

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Rozmawiali o konstytucji dla rolników i podzielili się opłatkiem

Nic o Was, bez Was – tymi słowami zwrócił się Zbigniew Babalski – Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi do uczestników spotkania opłatkowego członków samorządu rolniczego Warmii i Mazur, które odbyło się 18 grudnia 2017 r. w Olsztynie.

W spotkaniu wraz z Andrzejem Maciejewskim – Posłem na Sejm RP uczestniczyliśmy jako przedstawiciele parlamentu. Na sali zasiedli także licznie przedstawiciele wojewódzkich instytucji działających na rzecz rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

Podczas spotkania rozmawiano o nowelizacji przepisów regulujących obrót ziemią rolną, walce z ASF, priorytetowych działaniach resortu rolnictwa w roku 2018, które znajda się w „Konstytucji dla rolników” – czyli ustawie o gospodarstwie rolnym, pakcie dla obszarów wiejskich, ubezpieczeniach upraw i zwierząt.

Nie zabrakło również pytań dotyczących zmian w prawie łowieckim.
Minister podkreślił dobrą współpracę z samorządem rolniczym oraz poinformował o trwających pracach nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o izbach rolniczych. Projekt po opracowaniu będzie konsultowany z samorządem rolniczym.

Na zakończenie posiedzenia uczestniczy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia świąteczno – noworoczne.

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Dziękujemy za bożonarodzeniowy dar serca

Odzew mieszkańców i instytucji z powiatu piskiego przeszedł oczekiwania organizatorów Zbiórki Bożonarodzeniowej 2017. Z przekazanych produktów pierwszej potrzeby, słodyczy i zabawek udało się przygotować 96 wypełnionych po brzegi paczek świątecznych. Trafiły one do polskich rodzin na Kresach Wschodnich od których przekazujemy po trzykroć – DZIĘKUJEMY!

Czytaj dalej

Top