Aktualności

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Diecezjalny Dzień Młodzieży Diecezji Ełckiej

Ponad 3 tysiące młodych ludzi wzięło udział w Diecezjalnym Dniu Młodzieży Diecezji Ełckiej w Piszu

Spotkaniu młodzieży, które zorganizowano przed Kościołem pw. Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej, towarzyszyły adoracja Najświętszego Sakramentu, świadectwa oraz katecheza. Najważniejszym jego punktem była jednak Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Ełckiego Jerzego Mazura, który w tym szczególnym dniu obchodził 25. rocznicę święceń biskupich.

Cieszę się, że to właśnie w moim rodzinnym Piszu młodzi ludzie mogli spotkać się tak licznie na wspólnej modlitwie oraz dzielić doświadczeniami. To spotkanie pięknie wpisuje się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Jego koordynatorem był ks. dr Tomasz Bondzio.

Fot. Diecezja Ełcka

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Spotkanie z mieszkańcami powiatu giżyckiego

We wtorek, 30 maja 2023 r., wspólnie z Senator Małgorzatą Kopiczko spotkaliśmy się z mieszkańcami powiatu giżyckiego.

Rozmawialiśmy o programach społecznych oraz zrealizowanych inwestycjach lokalnych wspieranych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Wiele czasu poświęciliśmy też dyskusji o sprawach rolnictwa.

Dziękuję za to spotkanie !

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Posiedzenie Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w Węgorzewie

29 maja w Węgorzewie odbyło się ostatnie posiedzenie VI kadencji Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w powiecie węgorzewskim pod przewodnictwem Roberta Nowackiego. Miało ono przede wszystkim charakter podsumowujący mijającą kadencję.

Wspólnie z rolnikami zapoznaliśmy się też z aktualnymi informacjami instytucji pracujących na rzecz rolnictwa: węgorzewskiego Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Węgorzewie oraz Zespołu Doradców Rolniczych.

Wśród uczestników posiedzenia znaleźli się również samorządowcy: Starosta Węgorzewski Marzenna Supranowicz, Burmistrz Węgorzewa Krzysztof Kołaszewski, Wójt Gminy Pozezdrze Bohdan Mohyła oraz Wójt Gminy Budry Józef Markiewicz.

Fot. UM Węgorzewo

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Festyn w Nowej Wsi Ełckiej

W niedzielę, 28 maja 2023 r., na zaproszenie Wójta Gminy Ełk Tomasza Osewskiego, miałem przyjemność spotkać się z mieszkańcami Nowej Wsi Ełckiej podczas Festynu Rodzinnego zorganizowanego z okazji Dnia Dziecka.

W niedzielne popołudnie dopisała pogoda i frekwencja. Organizatorzy zadbali o liczne atrakcje, wśród których znalazły się m.in. mecz piłkarski oraz pokaz strażacki. Z myślą o najmłodszych przygotowano animację, gry i zabawy z nagrodami. Na uczestników czekał też pyszny poczęstunek.

Mieszkańcom Nowej Wsi Ełckiej dziękuję za gościnność i miłe przyjęcie ! Organizatorom na czele z Wójtem Gminy Ełk Tomaszem Osewskim gratuluję świetnie przygotowanej imprezy i serdecznie dziękuję za zaproszenie !

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Festyn Rodzinny w Wieliczkach

Występy grupy gospel, zespołów ludowych, pokaz musztry, rozmaite stoiska, animacje dla dzieci i pyszny poczęstunek to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na młodszych i starszych uczestników niedzielnego Festynu Rodzinnego w Wieliczkach.

Podczas wydarzenia bogactwo lokalnych tradycji kulinarnych zaprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich w ramach powiatowego etapu konkursu „Bitwa Regionów”.

Serdecznie dziękuję Wójtowi Gminy Wieliczki Jarosławowi Kuczyńskiemu oraz Dyrektorowi Oddziału Terenowego KOWR w Olsztynie Grzegorzowi Kierozalskiemu za zaproszenie !

Mieszkańcom gminy oraz całego regionu, którzy tak licznie wzięli udział w Festynie dziękuję za wspaniałą rodzinną atmosferę oraz ciekawe rozmowy !

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Orzysz. Zawody sportowo-pożarnicze

Pokaz sprawności i umiejętności pożarniczych przyciągnął na Stadion Miejski w Orzyszu tłumy widzów, którzy z zaangażowaniem śledzili zmagania orzyskich strażaków

W niedzielne popołudnie do strażaków popłynęły podziękowania i życzenia od parlamentarzystów, władz powiatu piskiego, gminy Orzysz, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Piszu st. bryg. Pawła Pieńkosza oraz przedstawicieli służb mundurowych i instytucji współpracujących z orzyskimi strażakami.

Do strażaków trafiły również odznaczenia będące wyrazem uznania za wzorową wieloletnią służbę, podejmowaną odpowiedzialność i trud niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Ogromnym zaszczytem było dla mnie odebranie z rąk Burmistrza Orzysza Zbigniewa Włodkowskiego odznaczenia „Zasłużony Strażak Gminy Orzysz”.

Jest to odznaka nadawana strażakom Gminy Orzysz, którzy posiadają nienaganną działalność w OSP lub Związku i w sposób szczególny zasłużyli się w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa oraz znacząco przyczynili się do rozwoju Związku oraz Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Orzysz. Otrzymać mogą ją także osoby i instytucje wspierające działalność Ochotniczych Straży Pożarnych w Gminie Orzysz.

Niedzielnym zawodom towarzyszyło również długo oczekiwane otwarcie nowego budynku szatniowo-sanitarnego na Stadionie Miejskim w Orzyszu. Obiekt służyć będzie zarówno zawodnikom, jak i kibicom.

Zadanie zostało dofinansowane kwotą niemal 400 tys. zł w ramach rządowego programu Sportowa Polska. Serdecznie gratuluję władzom Orzysza oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Orzyszu realizacji inwestycji. Trzymam kciuki, by stała się ona bodźcem do dalszego rozwoju działalności i sukcesów KS Śniardwy Orzysz.

Fot. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Orzyszu

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Konferencja „Wyzwania zdrowia publicznego”

„Wyzwania zdrowia publicznego” – pod takim hasłem odbyła się w Piszu XII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa, w której rozpoczęciu wziąłem udział 23 maja 2023 r. na zaproszenie Janusza Dzisko, Warmińsko-Mazurskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Higieny i Zdrowia Publicznego.

Coroczna konferencja, w której organizację zaangażowani są pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piszu na czele z Panem Dyrektorem Andrzejem Raszczykiem jest forum wymiany wiedzy i doświadczeń przedstawicieli medycyny i nauki z całej Polski.

W tym roku w czasie trzydniowej konferencji eksperci dyskutowali m.in. o zapobieganiu nowotworom skóry, chorobach zakaźnych, uzależnieniach od substancji psychoaktywnych oraz o suplementach diety.

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Uczniowie z Białej Piskiej w Sejmie

25 maja 2023 r. gościłem w Sejmie uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej.

Wycieczka do Sejmu była nagrodą, którą miałem przyjemność ufundować i przekazać młodzieży podczas grudniowej Gali Wolontariatu w Ełku. Uczniowie z Białej Piskiej są bowiem najaktywniejszymi wolontariuszami ze Szkolnych Kół Caritas diecezji ełckiej.

Zwiedzaniu sejmowych wnętrz towarzyszył wykład przybliżający tematykę parlamentarną przygotowany przez pracowników Kancelarii Sejmu. Młodzież miała też okazję obserwować trwające obrady z galerii sali posiedzeń.

Wszystkim uczestnikom wycieczki dziękuję za wspólnie spędzony czas ! Podziękowania za współpracę przy organizacji wyjazdu kieruję do ks. Ryszarda Sawickiego, który był opiekunem grupy.

Fot. Katarzyna Sawicka

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Rusza przebudowa drogi w Burdągu

Rusza przebudowa drogi w Burdągu.

Umowę z wykonawcą inwestycji podpisał w miniony poniedziałek Wójt Gminy Jedwabno Sławomir Ambroziak.

Zadanie dofinansowane zostało kwotą ponad 385 tys. zł z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. To kolejne przedsięwzięcie realizowane przez gminę Jedwabno w jego ramach.

Podpisanie umowy było również okazją do spotkania z mieszkańcami gminy. Wspólnie z lokalnymi samorządowcami oraz Radnym Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Henrykiem Żuchowskim rozmawialiśmy z mieszkańcami m.in. o budowie sieci światłowodowej oraz leśnej drogi dojazdowej do osiedla.

Dziękuję Państwu za poniedziałkowe spotkanie ! Trzymam kciuki za pomyślną realizację inwestycji !

Fot. Gmina Jedwabno

by jmalecki jmalecki Brak komentarzy

Rusza remont ul. Matejki w Piszu

Rusza długo wyczekiwany remont ul. Matejki w Piszu !

Wiem, że ucieszy on wielu mieszkańców Pisza, którzy na niego czekali od wielu lat. Mnie cieszy podwójnie, bo realizujemy ważną i potrzebną inwestycję, o której wielokrotnie rozmawiałem z mieszkańcami Pisza. A do tego realizujemy ją niemal w całości za pieniądze z rządowego dofinansowania.

W lipcu 2022 roku informowałem o przyznaniu gminie Pisz bezzwrotnego dofinansowania w wysokości niemal 1,8 mln zł w ramach III edycji Rządowego Funduszu Polski Ład na przebudowę ulicy Matejki. Wreszcie ta inwestycja staje się faktem !

III edycja naboru wniosków o dofinansowanie z Polskiego Ładu to tzw. edycja PGR. Wnioski w niej składać mogły samorządy na obszarze których funkcjonowały zlikwidowane PGR-y. Wartość dofinansowania, o które można było wnioskować w tej edycji wyniosła aż 98 proc. wartości inwestycji i tyle właśnie trafiło do gminy Pisz. Wymagany wkład własny gminy popegeerowskiej wynosił zaledwie 2 proc.

Top