Żołnierze Wyklęci – Pisz pamięta

by serwis

Żołnierze Wyklęci – Pisz pamięta

by serwis

by serwis

W całej Polsce 1 marca 2017 r. obchodzono po raz siódmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W Piszu tegoroczne obchody miały wyjątkowo bogaty przebieg. Rozpoczął je Bieg Tropem Wilczym i koncert Tadka Polkowskiego.

Główne uroczystości odbyły się 1 marca. Po mszy świętej w intencji Ojczyzny i montażu patriotycznym w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Katolickich w którym młodzież przedstawiła rys historyczny święta oraz sylwetki znanych Żołnierzy Niezłomnych, uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Gminny Zespół Szkół w Piszu, gdzie złożono wieńce i znicze pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych.

– Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to wyraz hołdu za męstwo, niezłomną postawę patriotyczną i przywiązanie do tradycji niepodległościowych żołnierzy drugiej konspiracji – mówi Jerzy Małecki-Poseł na Sejm RP-Naszym obowiązkiem jest przywracanie prawdy historycznej i pielęgnowanie pamięci o tych, którzy poddani najtrudniejszej próbie nie złożyli broni. Niezwykle budujące jest to, że potrafimy go wypełnić poprzez coraz liczniejsze społeczne inicjatywy przypominające i upamiętniające narodowych bohaterów.

Po oficjalnych uroczystościach zapalono również znicze pod tablicą upamiętniającą Romualda Kozła oraz pod byłą siedzą SB w Piszu.

– Dziękuje wszystkim instytucjom i osobom zaangażowanym w organizację obchodów – mówi Jerzy Małecki-Poseł na Sejm RP – Dziękuję księżom z piskich parafii, Gminie Pisz, dyrektorom i uczniom szkół, w szczególności z Zespołu Szkół Katolickich, piskim harcerzom. Słowa podziękowania kieruję także do Andrzeja Zadrogi oraz Marka i Patryka Piotrowskich za prowadzenie uroczystości i jej oprawę artystyczną.

To jeszcze nie koniec obchodów ku pamięci Żołnierzy Wyklętych. To połowie marca 2017 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bojowników o Polskość Mazur otwarta zostanie wystawa, a na koniec marca 2017 r. przeprowadzony zostanie przez Niepubliczne Gimnazjum w Piszu III Powiatowy Konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.
Fot. Archiwum Biura Poselskiego Jerzego Małeckiego i Tygodnik Piski

Top