Ołtarz u św. Jana odzyskał swój blask

by jmalecki

Ołtarz u św. Jana odzyskał swój blask

by jmalecki

by jmalecki

Zabytkowy ołtarz główny powrócił do parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Piszu. Jego renowacja trwała ponad rok i podzielona była na dwa etapy. Środki na jego remont w kwocie 180 tys. zł pochodziły z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela to najstarszy kościół w Piszu. Ołtarz główny pochodzi z 1696 r. i od dawna wymagał remontu. Na konieczność przeprowadzenia prac konserwatorskich moją uwagę zwrócili księża parafii oraz wierni. Dzięki naszej sprawnej współpracy możliwe stało się pozyskanie środków zarówno na pierwszy jak i na drugi etap prac.

Już teraz wiemy, że prace przebiegły pomyślnie. Odrestaurowany ołtarz na koniec października 2018 r. wrócił na swoje miejsce. Warto było dołożyć wszelkich starań, żeby odzyskał swój pełen blask i mógł majestatycznie dopełnić wnętrze świątyni.

Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które miały jakikolwiek wkład w odrestaurowanie ołtarza. Dziękuję księżom Janowi Karbowskiemu i Krzysztofowi Pachuckiemu, których wspierał także ksiądz Wojciech Kalinowski za podjęcie inicjatywy, także za upór i determinację w działaniu. Podziękowania należą się wszystkim mieszkańcom Pisza i parafianom za modlitwę i ofiary na ten cel.

Top