Oficjalnie otwarto lądowisko dla śmigłowców w Piszu

by jmalecki

Oficjalnie otwarto lądowisko dla śmigłowców w Piszu

by jmalecki

by jmalecki

19 września 2018 r. uczestniczyłem w oficjalnym otwarciu i poświęceniu całodobowego lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Piszu. Powstało ono w pobliżu parkingu przy ul. Spokojnej.

W uroczystości udział wzięły  także władze samorządowe, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Policji, Straży Pożarnej i personel medyczny. Lądowisko poświęcił ks. Andrzej Zienkiewicz – Dziekan Dekanatu Pisz.

Nowoczesny obiekt wyposażony jest we własną sieć zasilania i towarzyszącą infrastrukturę. Budowa lądowiska była możliwa dzięki dofinansowaniu, jakie otrzymał piski szpital za pośrednictwem Ministerstwa Zdrowia z funduszy unijnych.

Przedsięwzięcie pod nazwą „Podniesienie skuteczności działania SOR-u w Piszu poprzez budowę całodobowego lądowiska dla śmigłowców ratunkowych oraz zakup sprzętu diagnostycznego” było realizowane od 2017 r., a jego zwieńczeniem jest nowo otwarte lądowisko. Wartość całego projektu to ponad 1,7 mln zł. Uzyskane dofinansowanie pokryło realizację przedsięwzięcia w 85 proc. Reszta pieniędzy pochodziła z budżetu powiatu piskiego oraz szpitala.

Dzięki projektowi Szpitalny Oddział Ratunkowy w Piszu został wyposażony w nowoczesny sprzęt. Wzbogacił się między innymi o w przewoźny rentgen, kardiomonitory, aparat do USG, nowoczesne łóżka, aparat do EKG, respirator, aparat do znieczulania, analizator parametrów krytycznych.

Nowe lądowisko jest profesjonalnie przygotowane do całodobowego lądowania i startów śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jest odpowiednio oświetlone, ma też urządzenia służące do pomiaru siły i kierunku wiatru. Połączone jest też wizyjnie ze piskim Szpitalnym Oddziałem Ratowniczym. Inwestycja, która powstała przy szpitalu to maksymalne podniesienie poziomu bezpieczeństwa zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, którzy mają szansę szybciej trafić do szpitala, albo też mogą być przetransportowani między placówkami.

Top